Morak99 has logged 383 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
29
Passing

Passing

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Anastasia

Anastasia

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Positively True Adventures of the Alleged Texas Cheerleader Murdering Mom

The Positively True Adventures of the Alleged Texas Cheerleader Murdering Mom

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sidewalk Stories

Sidewalk Stories

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Edit this entry  
05
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Intermezzo

Intermezzo

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bus Stop

Bus Stop

1956
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry