Morak99 has logged 33 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★
Edit this entry  
27
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Air Force

Air Force

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★
Edit this entry  
17
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★
Edit this entry  
15
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Body and Soul

Body and Soul

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★
Edit this entry  
06
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Conqueror

The Conqueror

1956
×
Read the review Edit this entry  
01
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Read the review Edit this entry