Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
28
Keeping Mum

Keeping Mum

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Howard

Howard

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The D Train

The D Train

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mrs. Fletcher

Mrs. Fletcher

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Adventures of Arsene Lupin

Adventures of Arsene Lupin

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
18
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
Edit this entry  
15
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry