• Robin Hood

    ★★★★

  • Robin Hood, Arrows, Beans and Karate

    ★½

  • What's Up, Doc?

  • Harold and Maude

    ★★★★★

  • Vanishing Point

    ★★★½

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ½

  • Darling Lili

  • Chitty Chitty Bang Bang

    ★★★★

  • Star!

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★½

  • Thoroughly Modern Millie

  • Hawaii

  • The Julie Andrews Show

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • The Americanization of Emily

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • The Children's Hour

    ★★★★

  • Chronicle of a Summer

  • The Parent Trap

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★½

  • Breathless

    ★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

  • Girls in Uniform

    ★★★★★

  • Cinderella

  • Pather Panchali

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • All About Eve

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

  • Casablanca

  • Citizen Kane

    ★★★

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Mädchen in Uniform

    ★★★

  • M

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★½

  • The Raid