coochie thomas howell has logged 50 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Colossal

Colossal

2016
×
Edit this entry  
30
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mommy

Mommy

2014
×
Edit this entry  
25
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
Read the review Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
Read the review Edit this entry  
24
Casablanca

Casablanca

1942
×
Read the review Edit this entry  
24
Tomboy

Tomboy

2011
×
Edit this entry  
23
Fireworks

Fireworks

1997
×
Read the review Edit this entry  
23
Asparagus

Asparagus

1979
×
Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Host

The Host

2006
×
Edit this entry  
22
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
Edit this entry  
22
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Ginger Snaps Back: The Beginning

Ginger Snaps Back: The Beginning

2004
×
Edit this entry  
20
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saw

Saw

2003
×
Edit this entry  
20
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
Saw VI

Saw VI

2009
×
Read the review Edit this entry  
19
Saw V

Saw V

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Saw IV

Saw IV

2007
×
Edit this entry  
19
Saw III

Saw III

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
Saw II

Saw II

2005
×
Read the review Edit this entry  
18
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Disturbia

Disturbia

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Ringu

Ringu

1998
×
Edit this entry  
16
Bad Samaritan

Bad Samaritan

2018
×
Edit this entry  
16
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
Edit this entry  
15
Creep 2

Creep 2

2017
×
Read prior review Edit this entry  
12
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

×
Edit this entry  
05
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Duel

Duel

1971
×
Edit this entry  
03
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
Edit this entry  
02
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
Edit this entry  
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Edit this entry