coochie thomas howell has logged 72 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
06
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Secretary

Secretary

2002
×
Edit this entry  
16
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
13
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
Edit this entry  
23
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
Edit this entry  
18
Amy

Amy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Beaches

Beaches

1988
×
Read prior review Edit this entry  
07
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
Edit this entry  
06
It

It

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
Edit this entry  
04
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
31
We Were Hardly More Than Children

We Were Hardly More Than Children

2019
×
Edit this entry  
22
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ginger Snaps 2: Unleashed

Ginger Snaps 2: Unleashed

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
Edit this entry  
06
Far Far Away Idol

Far Far Away Idol

2004
×
Edit this entry  
06
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cheech & Chong's Next Movie

Cheech & Chong's Next Movie

1980
×
Edit this entry  
21
Green Street Hooligans

Green Street Hooligans

2005
×
Edit this entry  
20
Blackfish

Blackfish

2013
×
Edit this entry  
05
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
American History X

American History X

1998
×
Edit this entry  
02
WALL·E

WALL·E

2008
×
Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
Edit this entry  
28
The DUFF

The DUFF

2015
×
Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
Edit this entry  
28
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
Edit this entry