Mousa ;) has logged 61 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Next Floor

Next Floor

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Head Over Heels

Head Over Heels

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★
Edit this entry  
26
Splitscreen: A Love Story

Splitscreen: A Love Story

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tango

Tango

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Following

Following

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★
Edit this entry  
22
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Old Kids

Old Kids

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Pavement

The Pavement

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
For The Sake of Yousef

For The Sake of Yousef

×
★★★★
Edit this entry  
20
Don't

Don't

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Moon

Back to the Moon

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Umbra

Umbra

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★
Edit this entry