2019

Joe Joe’s year in review

Highest rated films

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★★½

  • Villains

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Coraline

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★½

  • Enter the Void

    ★★★★½

  • L.A. Confidential

    ★★★★½

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★½

  • Bad Boy Bubby

    ★★★★½

  • Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • Braveheart

    ★★★★

  • The Good Dinosaur

    ★★★★

  • The Nightingale

    ★★★★

  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

    ★★★★

  • The General

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 163 Films watched
  • 13.6 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

I Spit on Your Grave: Deja Vu

Oct 31

Last Film

Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
84 films
Comedy
65 films
Drama
64 films
Thriller
50 films
Action
22 films
Sci Fi
19 films
Crime
19 films
Fantasy
16 films
Adventure
16 films
Family
14 films
USA
105 films
UK
21 films
Canada
18 films
France
8 films
Germany
7 films
Australia
6 films
Japan
6 films
China
4 films
Denmark
3 films
New Zealand
3 films
English
146 films
Spanish
13 films
French
12 films
German
9 films
Japanese
7 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Latin
4 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 34

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Movieaddict2019’s most liked review

Uncut Gems

★★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

This is my shit!

More reviews

Movieaddict2019’s most liked list

2019 movies I have seen

Pretty much every movie that I have seen released in 2019.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

I Spit on Your Grave: Deja Vu
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Whirlwind

Films Movieaddict2019 watched in 2019

  • Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV
  • The Eyes of My Mother
  • Maleficent: Mistress of Evil
  • Thelma
  • Goodnight Mommy
  • Tromeo & Juliet
  • Truth or Dare
  • Proud Mary
  • Cam
  • A.M.I.
  • A Million Little Pieces
  • Tales from the Darkside: The Movie
  • Stage Fright
  • The Nightingale
  • Harpoon
  • While She Was Out
  • Most Likely to Murder
  • Uncut Gems
  • Wind Chill
  • Await Further Instructions
  • A Christmas Horror Story
  • Christmas Evil
  • Jexi
  • Slay Belles
  • Silent Night, Deadly Night
  • Missing Link
  • Togo
  • The Lighthouse
  • Whirlwind
  • Coraline
  • Kubo and the Two Strings
  • Black Christmas
  • I'm Just F*cking with You
  • Spookies
  • Body Bags
  • Zombieland: Double Tap
  • A Nasty Piece of Work
  • Marriage Story
  • Furie
  • Shaun the Sheep Movie
  • One Must Fall
  • The Irishman
  • 6 Underground
  • Slaughterhouse
  • Villains
  • A Good Woman Is Hard to Find
  • Waking Ned
  • Code 8
  • Bad Ben - The Mandela Effect
  • Critters
  • Cat's Eye
  • Frankenhooker
  • ABCs of Death 2
  • Head of the Family
  • Secret Santa
  • Camouflage
  • Don't Knock Twice
  • Bad Biology
  • The Good Dinosaur
  • Doctor Sleep
  • Darlin'
  • The Muppets
  • Amityville: Mt Misery Road
  • Boar
  • Satan
  • Ad Astra
  • The Grinch
  • Kids
  • Gummo
  • The Cameraman's Revenge
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Begotten
  • Maniac
  • ChromeSkull: Laid to Rest 2
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Laid to Rest
  • The Dead Next Door
  • Bad Boy Bubby
  • The Bunny Game
  • The Act of Killing
  • Killer Sofa
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Freaks
  • You Were Never Really Here
  • The Driver
  • Hustlers
  • A Close Shave
  • A Matter of Loaf and Death
  • Stree
  • Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
  • Nekrotronic
  • The Monster
  • The Cameraman
  • Julia X
  • Frances Ha
  • Ghost Light
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • It's Such a Beautiful Day
  • Booksmart
  • Haunt
  • Seven Chances
  • Rambo: Last Blood
  • Ready or Not
  • A Dog's Life
  • The Black Cat
  • The Great Train Robbery
  • Suicide Kings
  • Spell
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Captain America: The First Avenger
  • L.A. Confidential
  • American Beauty
  • Enter the Void
  • Braveheart
  • Klaus
  • Brittany Runs a Marathon
  • Amélie
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Her Smell
  • The Forest of Love
  • The Happiness of the Katakuris
  • Gemini Man
  • Isle of Dogs
  • The Wolf Man
  • KL24: Zombies
  • Visitor Q
  • The General
  • Abbott and Costello Meet Frankenstein
  • The Comedy of Terrors
  • The Mummy
  • The Bride of Frankenstein
  • Mary Shelley's Frankenstein
  • Fat Pizza
  • Here Comes Hell
  • 1922
  • Fresh Meat
  • The Green Butchers
  • Joker
  • Ginger Snaps 2: Unleashed
  • Art of the Dead
  • Synecdoche, New York
  • Parasite
  • The Big Kahuna
  • Just Buried
  • Danger Close
  • The Young Offenders
  • Zombies Have Fallen
  • Tales from the Lodge
  • The Skin I Live In
  • Nekromantik 2
  • Titicut Follies
  • Nekromantik
  • Assimilate
  • Time Trap
  • Man Bites Dog
  • A Serbian Film
  • Apostle
  • Always Be My Maybe
  • Paradise Hills
  • The Peanut Butter Falcon
  • Zombi Child
  • The Perfection
  • I Spit on Your Grave: Deja Vu

World map

Highly rated films Movieaddict2019 is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more