2020

Joe Joe’s year in review

Highest rated films

  • Da 5 Bloods

    ★★★★★

  • 8:46

    ★★★★★

  • Unsettling Scenes

    ★★★★★

  • Azaadi

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • Lamp Life

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • The Intouchables

    ★★★★★

  • Assassination Nation

    ★★★★★

  • Belladonna of Sadness

    ★★★★★

  • Kill Bill: The Whole Bloody Affair

    ★★★★★

  • Steamboat Willie

    ★★★★★

  • The Odd Couple

    ★★★★★

  • Ip Man 4: The Finale

    ★★★★★

  • Transylvania 6-5000

    ★★★★★

  • All About Evil

    ★★★★★

  • Infected

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 475 Films watched
  • 39.6 Average per month
  • 9.1 Average per week

Milestones

First Film

Terror Firmer

Jan 1

Most Watched

Troll 2

twice

Last Film

Useless Humans

Jul 14

Genres, countries & languages

Horror
244 films
Comedy
244 films
Thriller
116 films
Action
114 films
Drama
101 films
Sci Fi
74 films
Adventure
62 films
Fantasy
58 films
Crime
47 films
Romance
36 films
USA
289 films
UK
49 films
Canada
36 films
Japan
31 films
France
21 films
Germany
15 films
South Korea
15 films
China
15 films
Italy
13 films
Hong Kong
11 films
English
396 films
French
36 films
Japanese
34 films
Spanish
31 films
German
30 films
Chinese
20 films
Italian
16 films
Korean
16 films
Cantonese
14 films
Russian
13 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 96 Added 541

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Movieaddict2019’s most liked review

You Should Have Left

★★½

When a house writes in your journal to get out now, you leave IMMEDIATELY. You don’t stick around and continue to write in the that same fucking journal.

More reviews

Movieaddict2019’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

What's Up: Balloon to the Rescue!
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Hallmark Channel's 1st Annual Cat Bowl

Films Movieaddict2019 watched in 2020

  • Useless Humans
  • Journey to the West: The Demons Strike Back
  • The Old Guard
  • The Breed
  • Only
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • The Wrong Missy
  • 8:46
  • The Good, The Bad, The Weird
  • Ghost Killers vs. Bloody Mary
  • Yummy
  • Infected
  • Fantastic Four
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • Fantastic Four
  • Zombiegeddon
  • Stuck on You!
  • Mutant Blast
  • Parts of the Family
  • Combat Shock
  • Mystery Science Theater 3000: The Movie
  • Slimed
  • Scare Package
  • You Should Have Left
  • The Night Comes for Us
  • My Spy
  • Driven
  • Vampire Dad
  • The Foreigner
  • Secretary
  • Diani and Devine Meet the Apocalypse
  • Meet the Hollowheads
  • Stay Tuned
  • Mom
  • Funhouse
  • Sea Fever
  • The King of Staten Island
  • The Candy Snatchers
  • The Clearing
  • Da 5 Bloods
  • Ghost
  • Spellbound
  • Full Metal Yakuza
  • Becky
  • The Dinner Party
  • Unsettling Scenes
  • Two Heads Creek
  • Cannibal Women in the Avocado Jungle of Death
  • Shirley
  • A Talking Cat!?!
  • Feeding Frenzy
  • Deadman Inferno
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Dead or Alive: Final
  • Dead or Alive 2: Birds
  • Dead or Alive
  • Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea
  • Lucky
  • Killer Party
  • 122
  • Assassination Nation
  • Big Tits Zombie
  • Bloodsucking Freaks
  • Lilo & Stitch
  • 100% Wolf
  • Jesus Shows You the Way to the Highway
  • The Wizard
  • Save the Green Planet!
  • Orange Temptation
  • After Midnight
  • The Devil's Backbone
  • Alice, Sweet Alice
  • Beyond the Black Rainbow
  • The Field Guide to Evil
  • Fantastic Planet
  • Persona
  • The Lure
  • Batman & Robin
  • Repulsion
  • Saint
  • Dark Souls
  • All About Evil
  • Game of Werewolves
  • Vamps
  • Dollman
  • Growing Pains
  • Mortuary
  • Gate II
  • The Gate
  • Highway to Hell
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • We Summon the Darkness
  • Phantasm
  • Gutterballs
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Beowulf
  • Into the Night
  • Schlock
  • Fat Ass Zombies
  • Transylvania 6-5000
  • Man's Best Friend
  • Baxter
  • Manifest Destiny Down: Spacetime
  • Paddington 2
  • Scooby-Doo on Zombie Island
  • Little Women
  • Missile to the Moon
  • Ashfall
  • Scoob!
  • Nightmare Weekend
  • Nosferatu the Vampyre
  • Ilsa: She Wolf of the SS
  • Savage Dawn
  • Hotel Inferno 2: The Cathedral of Pain
  • Hotel Inferno
  • The Mildew from Planet Xonader
  • Future Force
  • Emma.
  • Little Necro Red
  • Uninvited
  • Horrors of Malformed Men
  • eXistenZ
  • The Witches
  • The NeverEnding Story
  • Cold Prey III
  • Cold Prey II
  • Cold Prey
  • Best Friends Forever
  • The Slashening
  • The Abyss
  • Sgt. Kabukiman N.Y.P.D.
  • Exorcism at 60,000 Feet
  • It's Alive
  • God Told Me To
  • True Lies
  • Azaadi
  • Bone
  • Solaris
  • I See You
  • Popcorn
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Half of It
  • Extraction
  • Ticked-Off Trannies with Knives
  • Enter the Fat Dragon
  • Wild at Heart
  • I Eat Your Skin
  • Blood Quantum
  • Die Another Day
  • The World Is Not Enough
  • Tomorrow Never Dies
  • GoldenEye
  • Goldfinger
  • From Russia with Love
  • Dr. No
  • Santa and the Ice Cream Bunny
  • Bad Trip
  • Showdown in Little Tokyo
  • Garden Party Massacre
  • Maniac Nurses
  • Midway
  • Stalker
  • Fight Club
  • Screamplay
  • Captain America: Civil War
  • Mother's Day
  • In the Tall Grass
  • The Jewel of the Nile
  • Romancing the Stone
  • The FP
  • FP2: Beats of Rage
  • The Willoughbys
  • Belladonna of Sadness
  • Pica-Don
  • In This Corner of the World
  • Dead and Deader
  • The Call of the Wild
  • Why Don't You Just Die!
  • A Room Full of Nothing
  • The Forbidden Room
  • The Divine Fury
  • Lifeforce
  • The Odd Couple II
  • Coffee Town
  • The Wicker Man
  • Junk Bonds: The Return of Junkbucket
  • The Sacrifice
  • Dead Ringers
  • Helldriver
  • Ivan's Childhood
  • The Man with Two Brains
  • The Apartment
  • Scenes from My Life
  • Corona Zombies
  • Fantasy Island
  • She Never Died
  • Butt Boy
  • Spider Baby
  • Elvira, Mistress of the Dark
  • Naked Lunch
  • Hollywood Chainsaw Hookers
  • House on Haunted Hill
  • Death Race 2000
  • Videodrome

See all 475

World map

Highly rated films Movieaddict2019 is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Minari
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more