marcus has logged 43 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Salt

Salt

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Year One

Year One

2009
×
Read the review Edit this entry  
24
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Magic Camp

Magic Camp

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alpha

Alpha

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Abe

Abe

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry