• Relic

    Relic

    ★★★

    Good, much better than most Australian films these days, but it's not perfect. It has its moments, and I like the message that the director was going for, but it also has a few flaws.

    I enjoyed the unsettling opening to the film and the general approach to the horror that avoided predictable jump scares, gore and clichés. The acting was a bit average though. There's some nice, slow tension but most of the time it feels like the plot's…

  • Underwater

    Underwater

    ★★

    This was one of those movies where I didn't really care at all from the very first scene. I love scary deep sea stuff but I found this boringly generic, predictable and derivative with no interesting characters or performances, and nothing exciting, tense or thrilling. Furthermore, the cinematography is overly murky and the score sounds very ordinary. Overall, this did very little for me and didn't even have enough entertainment factor to at least be a decent B-movie.

  • Creature from the Haunted Sea

    Creature from the Haunted Sea

    ★★

    (75min extended TV version)

    I've seen a few of these old, schlocky B-movie romps now, and I always expect to enjoy them in a so-good-they're-bad way but I usually end up feeling indifferent or bored. There was a handful of amusing moments in this though I guess.

  • Submarine

    Submarine

    ★★★½

    I like Richard Ayoade, his sense of humour and how he thinks so I was curious about what Submarine would be like. I know he's a cinephile but I was quite impressed with the film considering it's his directorial debut.
    Very well made with compelling direction. Ayoade clearly had a vision for the execution of the whole thing. It's stylish, unique, interesting, weird, surreal, and funny, but there's substance underneath all that and it feels like it's put there with…

  • Ocean's Thirteen

    Ocean's Thirteen

    ★★★½

    (Blu-Ray)

    Much better than Twelve. Returns to a more straightforward casino heist plot like the first film but doesn't feel by-the-numbers and does enough things differently to feel like it's own distinct entry in the trilogy.

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I've probably said this with like five other Bond films, but this one might be my new favourite. Rather impressed and very pleased with this entry. I think it's very well made, one of the best in the franchise, and a fitting conclusion to Daniel Craig's tenure as James Bond. It also makes for a pretty enjoyable cinema experience.

    I haven't seen any of Cary Joji Fukunaga's previous works (He only has three features under his belt so far as…

  • Last Breath

    Last Breath

    ★★★½

    A really good documentary that tells a story that is as remarkable as it is terrifying. Well made, doesn't drag it out for too long, the archive footage is compelling to watch and the cinematic reenactment shots look nice as well. Worth watching, it tells an amazing story that has to be seen to be believed.

  • Fantasia 2000

    Fantasia 2000

    ★★★½

    Everything I wanted out of Fantasia but didn't get, I got out of Fantasia 2000. I enjoyed this way more than the first one.

    The selection of music was much better in my opinion with more engaging pieces chosen, and the accompanying animated shorts had better direction with a greater sense of storytelling and substance. The animation was gorgeous and I found the art direction to be very memorable and elegant. Some have criticised the use of computer animation in…

  • Ocean's Twelve

    Ocean's Twelve

    ★★½

    (Blu-Ray)

    I've never really liked this one. I don't know how many times I've seen it, possibly as many as three, and I still don't fully understand it. It's slow, the plot is overly complex and the twists are more frustrating than satisfying. Overall, it lacks the smooth, effortless execution of the first one and doesn't have anywhere near the same level of charm, fun and humour either. A lot of the characters don't get as much screen time as…

  • Spectre

    Spectre

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    No Time To Waste - I Need To Watch All The Daniel Craig Bond Films Again Before I Go See No Time To Die - Mission 4: Spectre

    I liked Casino Royale and Quantum of Solace more than I did the first time, and I liked Skyfall about the same but wasn't sure whether it was my favourite anymore, but with Spectre, I liked it much less. I'd definitely rank it lower now but I certainly wouldn't call it my…

  • Plague

    Plague

    ★½

    Decent premise but very slow and boring with no interesting characters. It's low budget but the cinematography is so bland it makes the movie look like it was made for TV.

  • Ocean's Eleven

    Ocean's Eleven

    ★★★★½

    (Blu-Ray)

    This movie is 20 years old and still perfect.