Sort by

Reid Hardison has logged 435 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry  
04
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
Read the review Edit this entry  
25
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
17
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Possessor

Possessor

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
Read the review Edit this entry  
04
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Read the review Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
28
Monster House

Monster House

2006
×
★★½
Edit this entry  
27
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Edit this entry  
26
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry