• Mildred Pierce

    ★★★★½

  • Blithe Spirit

    ★★½

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★½

  • This Happy Breed

    ★★★½

  • Phantom of the Opera

    ★★★

  • In Which We Serve

  • Bambi

  • The Magnificent Ambersons

  • Yankee Doodle Dandy

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • The Wolf Man

    ★★★½

  • Sullivan's Travels

    ★★★½

  • The Maltese Falcon

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • Fantasia

  • Night Train to Munich

    ★★½

  • Foreign Correspondent

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

  • Young Mr. Lincoln

    ★★★★

  • Only Angels Have Wings

  • Stagecoach

  • Gunga Din

    ★★

  • The Adventures of Robin Hood

  • Bringing Up Baby

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • History Is Made at Night

  • Dodsworth

  • Modern Times

  • A Night at the Opera

  • The 39 Steps

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • The Scarlet Empress

  • It Happened One Night

  • Duck Soup

  • The Invisible Man

    ★★★★½

  • Three Little Pigs

  • The Testament of Dr. Mabuse

  • King Kong

  • The Mummy

    ★½

  • Frankenstein

    ★★★★

  • M

  • Dracula

    ★★½

  • City Lights

  • The Wind

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • The Lodger: A Story of the London Fog

  • The General

  • Battleship Potemkin

  • Sherlock, Jr.

  • Safety Last!

    ★★★★

  • Nosferatu

  • The Kid

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • Rescued by Rover

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon

  • Souvenir Strip of the Edison Kinetoscope

  • Falling Cat

  • The Cock Fight

  • Men Boxing

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

  • Roundhay Garden Scene

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • Lucifer's Lettuce

  • Sanctuary

  • Toy Story Collection