Moviedeektoo has logged 206 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
Edit this entry  
16
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Psycho

Psycho

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scanners

Scanners

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry