Adam has logged 49 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
29
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Superman IV: The Quest for Peace

Superman IV: The Quest for Peace

1987
×
Read the review Edit this entry  
17
Superman III

Superman III

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Superman II

Superman II

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Buried

Buried

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry