Chris has logged 424 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Perrier's Bounty

Perrier's Bounty

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★
Edit this entry  
30
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Time

Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Education

Education

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Haywire

Haywire

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Cruising

Cruising

1980
×
★★½
Edit this entry  
14
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Substitute

The Substitute

1996
×
★★½
Edit this entry  
12
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★½
Edit this entry  
08
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Edit this entry  
01
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Belushi

Belushi

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★
Edit this entry  
22
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry