Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Shag

Shag

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mayday at 40,000 Feet!

Mayday at 40,000 Feet!

1976
×
★★★
Edit this entry  
13
Final Descent

Final Descent

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
05
If It's Tuesday, This Must Be Belgium

If It's Tuesday, This Must Be Belgium

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Not Without My Daughter

Not Without My Daughter

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
On Wings Of Eagles

On Wings Of Eagles

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ablaze

Ablaze

2001
×
★★½
Edit this entry  
15
Dead by Dawn

Dead by Dawn

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Crossing

The Crossing

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
17
U-571

U-571

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Davy Crockett, Indian Fighter

Davy Crockett, Indian Fighter

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★
Edit this entry  
10
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Breach

Breach

2020
×
★½
Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Magic

Magic

1978
×
★★★½
Edit this entry  
29
Breakheart Pass

Breakheart Pass

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Edge

The Edge

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
We Were Soldiers

We Were Soldiers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
Flesh and Bone

Flesh and Bone

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
2010

2010

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Eagle Has Landed

The Eagle Has Landed

1976
×
★★★★
Edit this entry  
08
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Space Camp

Space Camp

×
★★★½
Edit this entry  
02
The Sand Pebbles

The Sand Pebbles

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★★★
Edit this entry  
11
Up Periscope

Up Periscope

1959
×
★★½
Edit this entry  
06
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Flawless

Flawless

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Flim-Flam Man

The Flim-Flam Man

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dear Dictator

Dear Dictator

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★★★
Edit this entry