• Houseboat

  • The Big Country

  • The Blob

    ★★★★★

  • Ice Cold in Alex

  • Cowboy

    ★★½

  • Bombers B-52

    ★★★★

  • The Hardy Boys: The Mystery of the Applegate Treasure

  • Earth vs. the Flying Saucers

  • The Killing

    ★★★★★

  • A Kiss Before Dying

    ★★★★½

  • Forbidden Planet

  • Day the World Ended

    ½

  • The Night of the Hunter

    ★★★½

  • Davy Crockett, Indian Fighter

    ★★★★★

  • The Bridges at Toko-Ri

  • The Caine Mutiny

    ★★★½

  • The All American

  • Duck Dodgers in the 24½th Century

    ★★★★

  • The War of the Worlds

    ★★★★

  • Detective Story

  • Flying Leathernecks

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • Go for Broke!

  • The Asphalt Jungle

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★★★

  • He Walked by Night

    ★★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • The Miracle of Morgan’s Creek

    ★★★★

  • Bambi

    ★★★★

  • Dumbo

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • Three Little Pigs

    ★★★★

  • Space Camp

    ★★★½