Miles has logged 276 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Turkey Drop

Turkey Drop

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Angels in the Outfield

Angels in the Outfield

1951
×
★★★½
Edit this entry  
23
Honey, We Shrunk Ourselves

Honey, We Shrunk Ourselves

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tron

Tron

1982
×
★★★
Edit this entry  
20
Midway

Midway

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mom's Got a Date with a Vampire

Mom's Got a Date with a Vampire

2000
×
Edit this entry  
16
La luna

La luna

2011
×
Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marvel Studios: Expanding the Universe

Marvel Studios: Expanding the Universe

2019
×
Edit this entry  
13
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Float

Float

2019
×
Edit this entry  
12
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry