Sort by

MoviePhreak has logged 316 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Predator Holiday Special

The Predator Holiday Special

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thieves Like Us

Thieves Like Us

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Army Now

In the Army Now

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Predator Holiday Special

The Predator Holiday Special

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Room for One More

Room for One More

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rising

Rising

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
One Minute Time Machine

One Minute Time Machine

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Water Path for a Fish

Water Path for a Fish

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Immortal Love

Immortal Love

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bill Burr: You People Are All The Same

Bill Burr: You People Are All The Same

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Second to None

Second to None

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Odd Is an Egg

Odd Is an Egg

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Miracle

Miracle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Act da Fool

Act da Fool

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Pardon Us

Pardon Us

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Pink Grapefruit

Pink Grapefruit

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Lucia

Lucia

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Rocks

Rocks

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hand Fart

Hand Fart

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Happy End

My Happy End

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A King's Betrayal

A King's Betrayal

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Les Mistons

Les Mistons

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry