Sort by

MoviePhreak has logged 26 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bye Bye Braverman

Bye Bye Braverman

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Jerry Before Seinfeld

Jerry Before Seinfeld

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bill Burr: Why Do I Do This?

Bill Burr: Why Do I Do This?

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Click

Click

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Saving Capitalism

Saving Capitalism

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Conversation with Gregory Peck

A Conversation with Gregory Peck

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Goon: Last of the Enforcers

Goon: Last of the Enforcers

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
R.F.D. Greenwich Village

R.F.D. Greenwich Village

1969
×
★★★½
Edit this entry  
17
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bill Burr: Walk Your Way Out

Bill Burr: Walk Your Way Out

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sunset Strip

Sunset Strip

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mayor of the Sunset Strip

Mayor of the Sunset Strip

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Burnt

Burnt

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spy Hard

Spy Hard

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry