MoviesOnTheReg has logged 28 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mortal Kombat: The Journey Begins

Mortal Kombat: The Journey Begins

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
High Score

High Score

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Was Trying to Contact Aliens

John Was Trying to Contact Aliens

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hair Wolf

Hair Wolf

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Flight

Flight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wednesday

Wednesday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sister Act 2: Back in the Habit

Sister Act 2: Back in the Habit

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
We'll Never Have Paris

We'll Never Have Paris

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dennis the Menace

Dennis the Menace

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Powers of Ten

Powers of Ten

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tall Enough

Tall Enough

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fauve

Fauve

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dishwasher

The Dishwasher

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry