Nate has logged 148 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry