Dean has logged 602 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Gambit

Gambit

2012
×
★★½
Edit this entry  
16
Gambit

Gambit

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
Walking Tall

Walking Tall

2004
×
★★½
Edit this entry  
16
Walking Tall

Walking Tall

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Alfie

Alfie

2004
×
★½
Edit this entry  
15
Alfie

Alfie

1966
×
★★★
Edit this entry  
15
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
King Kong

King Kong

1976
×
★½
Edit this entry  
15
Clash of the Titans

Clash of the Titans

2010
×
★★½
Edit this entry  
14
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

1969
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★½
Edit this entry  
13
Get Carter

Get Carter

2000
×
★★
Edit this entry  
13
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gone in 60 Seconds

Gone in 60 Seconds

1974
×
★★½
Edit this entry  
12
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★½
Edit this entry  
11
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Contraband

Contraband

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Contraband

Contraband

1980
×
★★★½
Edit this entry  
11
Point Break

Point Break

2015
×
Edit this entry  
11
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Man on Fire

Man on Fire

1987
×
★★★
Edit this entry  
10
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Hancock

Hancock

2008
×
★½
Edit this entry  
09
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Edit this entry  
08
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry