Highest rated films

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • Song of the Sea

    ★★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • Winter Light

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 172 Films watched
  • 14.3 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

What We Do in the Shadows

Apr 11

Most Watched

The Master

twice

Barbarella

twice

Pulp Fiction

twice

Mad Max: Fury Road

twice

Phantom of the Paradise

twice

Last Film

The Master

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Comedy
64 films
Drama
56 films
Horror
53 films
Thriller
49 films
Action
35 films
Crime
31 films
Adventure
24 films
Sci Fi
23 films
Fantasy
21 films
Mystery
18 films
USA
137 films
UK
23 films
France
13 films
Japan
6 films
Germany
6 films
Italy
5 films
Sweden
4 films
New Zealand
4 films
Belgium
3 films
Denmark
3 films
English
162 films
Spanish
19 films
German
17 films
French
16 films
Italian
15 films
Latin
7 films
Japanese
6 films
Cantonese
5 films
Russian
5 films
Korean
4 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 55

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Michael’s most liked review

Star Wars: The Force Awakens

Welcome to the wonderful world of Disney's Marvel-- I mean Star Wars. This sequel/remake(?) was fun at times, but thoroughly disappointing. So many missed opportunities. I love Star Wars and this had the potential to be one of the best, but it just made too many wrong turns. It felt…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Freddy's Dead: The Final Nightmare
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Crash Test
Average weighted rating:

3.3

Films Michael watched in 2015

  • The Master
  • Mr. Freedom
  • The Hateful Eight
  • White Christmas
  • Star Wars: The Force Awakens
  • They Came Together
  • Barbarella
  • Wizards
  • Jackie Brown
  • Pulp Fiction
  • Raging Bull
  • Glengarry Glen Ross
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Gremlins
  • Mad Max: Fury Road
  • Black Mass
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Chop Shop
  • Naked Lunch
  • Krampus
  • Phantom of the Paradise
  • There Will Be Blood
  • The Trouble with Harry
  • Fantastic Mr. Fox
  • Ed Wood
  • Star Wars
  • Planes, Trains and Automobiles
  • A Charlie Brown Thanksgiving
  • Blade Runner
  • American Ultra
  • Autumn Sonata
  • The Virgin Spring
  • Meet the Feebles
  • Love
  • The Living Daylights
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Moonraker
  • From Russia with Love
  • Frances Ha
  • Skyfall
  • It's Such a Beautiful Day
  • Spectre
  • Meet the Feebles
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Computer Chess
  • Love & Mercy
  • The Master
  • Bubba Ho-tep
  • Halloween
  • Friday the 13th
  • Dracula
  • Harmontown
  • Creepshow
  • The Evil Dead
  • Suspiria
  • Inside Out
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • Ebirah, Horror of the Deep
  • Army of Darkness
  • Evil Dead
  • Dracula
  • The Warriors
  • Beetlejuice
  • Scream 4
  • Crimson Peak
  • Inherent Vice
  • The Abominable Dr. Phibes
  • The Conjuring
  • Critters
  • The People Under the Stairs
  • Braindead
  • Shocker
  • Scream 3
  • The Final Girls
  • Possession
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Scream 2
  • You're Next
  • The Monster Squad
  • The Cabin in the Woods
  • The Omen
  • From Dusk Till Dawn
  • The Shining
  • Red Dawn
  • Halloween II
  • The Lost Skeleton of Cadavra
  • Sicario
  • Fantasia
  • Black Sunday
  • Back to the Future
  • Burn After Reading
  • Being John Malkovich
  • Barbarella
  • Goodnight Mommy
  • Heathers
  • Riki-Oh: The Story of Ricky
  • Neighbors
  • Pineapple Express
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • Rushmore
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • Village of the Damned
  • Juno
  • Pulp Fiction
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • Rope
  • Scream
  • F for Fake
  • Grandma's Boy
  • Donkey Skin
  • Winter Light
  • Interstellar
  • Raising Arizona
  • Dogville
  • TerrorVision
  • Madhouse
  • Planet of the Vampires
  • American Ultra
  • Crash Test
  • It Follows
  • Miller's Crossing
  • Punch-Drunk Love
  • The Dead Zone
  • The Holy Mountain
  • The Social Network
  • Tales from the Darkside: The Movie
  • Team America: World Police
  • Starship Troopers
  • Song of the Sea
  • The End of the Tour
  • Lynch
  • A Nightmare on Elm Street
  • Mickey and the Beanstalk
  • The War of the Gargantuas
  • Pacific Rim
  • The Graduate
  • Sin City
  • Die Another Day
  • Phantom of the Paradise
  • Black Dynamite
  • Blue Velvet
  • Bring Me the Head of Alfredo Garcia
  • Portrait of Jason
  • This Is the End
  • Ponyo
  • Bad Milo
  • Cyrus
  • The Kingdom of Dreams and Madness
  • The Godfather
  • The Big Lebowski
  • Casablanca
  • Jurassic World
  • Napoleon Dynamite
  • Hustle & Flow
  • Bronson
  • Slacker
  • Gummo
  • Kids
  • Noah
  • Ex Machina
  • It Follows
  • Mad Max: Fury Road
  • Cobain: Montage of Heck
  • Lost River
  • Chinatown
  • Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood
  • Crank
  • Casablanca
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Calvary
  • Secret Honor
  • What We Do in the Shadows

World map

Highly rated films Michael is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Mustang
  • Carol
  • Son of Saul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more