Highest rated films

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • Thief

    ★★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • Onibaba

    ★★★★★

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★★

  • The American Friend

    ★★★★★

  • Don't Think Twice

    ★★★★★

  • They Shoot Horses, Don't They?

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 237 Films watched
  • 19.8 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

WATERPARK

Jan 1

Most Watched

Roar

3 times

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

twice

Blade Runner 2049

twice

Don't Think Twice

twice

The Florida Project

twice

Last Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
88 films
Comedy
78 films
Horror
73 films
Thriller
60 films
Mystery
41 films
Adventure
33 films
Action
28 films
Fantasy
27 films
Crime
26 films
Family
25 films
USA
187 films
UK
45 films
Canada
24 films
France
23 films
Germany
11 films
Japan
8 films
Belgium
7 films
Italy
6 films
Australia
5 films
Hong Kong
4 films
English
219 films
French
28 films
Spanish
20 films
Italian
18 films
German
15 films
Japanese
9 films
Latin
6 films
Russian
5 films
Cantonese
4 films
Swedish
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 121

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Michael’s most liked review

Luz

@ Beyond Fest.
I’m going to cry myself to sleep every night until LUZ gets distributed in the U.S. so I can force all my friends to watch this. Such a fantastic little gem of a movie. The filmmakers do so much with so little. The sound design is masterful…

More reviews

Michael’s most liked list

HALLOWEEN 2018 (31 Films in 31 Days)

IT'S THAT TIME AGAIN.

Same goal as last year to get at least 31 first-time watches. I'll be updating the list throughout the month as I watch, while leaving short reviews in the notes. There's a lot of special movies I've been holding off watching until October, so I'm excited…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Batman & Robin
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Neutral Zone

Films Michael watched in 2018

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Mule
  • The Bourne Ultimatum
  • Heat
  • A Christmas Story
  • The Godfather: Part II
  • The Big Lebowski
  • The Godfather
  • White Christmas
  • La La Land
  • It's a Wonderful Life
  • Black Christmas
  • Casablanca
  • The Age of Innocence
  • The Double Life of Véronique
  • Blow Out
  • Roma
  • Gremlins
  • The Untouchables
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • The Favourite
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Roar
  • Blood Rage
  • Thief
  • Let the Corpses Tan
  • The Other Side of the Wind
  • Suspiria
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • Hour of the Wolf
  • Student Bodies
  • Halloween
  • Final Destination 5
  • The Final Destination
  • Final Destination 3
  • Final Destination 2
  • Final Destination
  • New Year's Evil
  • Thir13en Ghosts
  • Tales from the Crypt
  • The Devil Rides Out
  • Rabid
  • House on Haunted Hill
  • The Church
  • The Stepfather
  • Q
  • The Brides of Dracula
  • The Changeling
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • The Beyond
  • The Whip and the Body
  • Blood and Black Lace
  • Night School
  • Luz
  • Maniac
  • Terror Train
  • The Bat
  • The Witches
  • Messiah of Evil
  • The Curse of Frankenstein
  • Xtro
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • The Deadly Spawn
  • Jane Fonda in Five Acts
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th Part III
  • Friday the 13th Part 2
  • Dressed to Kill
  • An Extremely Goofy Movie
  • Mean Girls
  • Mandy
  • Blue Sunshine
  • Slice
  • Blade Runner 2049
  • John McEnroe: In the Realm of Perfection
  • To Die For
  • Carnival of Souls
  • Psycho
  • A Serious Man
  • The Red Turtle
  • Salem's Lot
  • Moon
  • The 'Burbs
  • Wonder Wheel
  • Raging Bull
  • The Beguiled
  • Dracula
  • Borg vs McEnroe
  • Obvious Child
  • The American Friend
  • The Devil and Father Amorth
  • Thunder on the Hill
  • The Fog
  • Don't Think Twice
  • The Big Chill
  • Christopher Robin
  • The Elephant Man
  • Dune
  • The House
  • Blue Velvet
  • Last Days
  • A Matter of Life and Death
  • The Friends of Eddie Coyle
  • Mad Max: Fury Road
  • Eighth Grade
  • MouseHunt
  • You Were Never Really Here
  • Sorry to Bother You
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Set It Up
  • Craig's Pathetic Freakout
  • The Little Hours
  • Good Time
  • The Florida Project
  • I, Tonya
  • Up
  • The Incredibles
  • Wild at Heart
  • Eraserhead
  • Incredibles 2
  • Bao
  • Phantom of the Paradise
  • DumbLand
  • Upgrade
  • The Raid
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Videodrome
  • Roar
  • Hereditary
  • The Cabin in the Woods
  • Jigoku
  • The Stop
  • Drive, He Said
  • The Swimmer
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Klute
  • 2001: A Space Odyssey
  • Jurassic Park
  • First Reformed
  • The Revenant
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Southland Tales
  • Throne of Blood
  • Paddington 2
  • Onibaba
  • The Cleanse
  • Tokyo Godfathers
  • Beyond the Black Rainbow
  • Used Cars
  • Magnificent Obsession
  • The Yakuza
  • The Ritual
  • Written on the Wind
  • Mixtape Marauders
  • The Shining
  • A Reasonable Request
  • Eat My Shit
  • Gwilliam
  • Wait Until Dark
  • A Goofy Movie
  • Sweet Smell of Success
  • The Ninth Configuration
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • The Death of Stalin
  • Quantum of Solace
  • The Neutral Zone
  • Twisted
  • Sideways
  • Everybody Wants Some!!
  • Isle of Dogs
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • Superbad
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • American Graffiti
  • Spirits of the Dead
  • Batman & Robin
  • Hell High
  • Hercules
  • Batman Forever
  • Mr. Deeds
  • Little Nicky
  • A Town Called Panic
  • Roar
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Alice, Sweet Alice
  • Fargo
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Batman Returns
  • Annihilation
  • Don't Think Twice
  • Early Man
  • Shutter Island
  • Jodorowsky's Dune
  • John Wick: Chapter 2
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Grand Budapest Hotel
  • Peter Rabbit
  • A Grand Day Out
  • A Matter of Loaf and Death
  • A Close Shave
  • The Wrong Trousers

See all 237

World map

Highly rated films Michael is yet to see

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Blindspotting

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more