Highest rated films

  • The Shining

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★★

  • Sorcerer

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 363 Films watched
  • 30.2 Average per month
  • 7 Average per week

Milestones

First Film

Microcosmos

Jan 1

Most Watched

Luz

3 times

The Beach Bum

3 times

Phantom Thread

twice

Klaus

twice

Throne of Blood

twice

Last Film

Marriage Story

Dec 30

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
140 films
Horror
113 films
Thriller
102 films
Comedy
96 films
Mystery
63 films
Crime
57 films
Sci Fi
33 films
Action
30 films
Fantasy
30 films
Romance
28 films
USA
259 films
UK
47 films
France
32 films
Germany
29 films
Japan
21 films
Canada
14 films
Italy
14 films
Sweden
7 films
Australia
5 films
Switzerland
5 films
English
312 films
French
39 films
German
29 films
Spanish
29 films
Japanese
22 films
Italian
21 films
Chinese
10 films
Swedish
8 films
Russian
7 films
Latin
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 51 Added 131

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Michael’s most liked review

Eyes Wide Shut

My biggest take away was that Cruise, Kidman and Kubrick have clearly never smoked weed before.

More reviews

Michael’s most liked list

@ the New Bev

Logging everything I catch at the New Beverly Cinema in Los Angeles. All 35mm or 16mm film prints.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Halloween: Resurrection
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

You Are The Captain

Films Michael watched in 2019

  • Marriage Story
  • Phantom Thread
  • 35 Shots of Rum
  • Babette's Feast
  • Detour
  • A Christmas Story
  • The Italian Job
  • Knives Out
  • It's a Wonderful Life
  • Diamantino
  • Bewitched
  • Uncut Gems
  • Christmas Evil
  • Meshes of the Afternoon
  • Bell, Book and Candle
  • 30/30 Vision: Three Decades of Strand Releasing
  • Eyes Wide Shut
  • Roma
  • The Hitcher
  • Vertigo
  • Fargo
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Klaus
  • Blood Rage
  • Magnificent Obsession
  • The Wind Rises
  • Polyester
  • El Fin Del Mundo
  • L'Avventura
  • Return of the Jedi
  • Short Cuts
  • Solaris
  • Lost Highway
  • Klaus
  • The Decline of Western Civilization Part III
  • The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years
  • The Decline of Western Civilization
  • The Conversation
  • Medium Cool
  • Scarecrow
  • You Are The Captain
  • The Tingler
  • Throne of Blood
  • Dog Day Afternoon
  • Ebirah, Horror of the Deep
  • Honey Boy
  • Skatetown, U.S.A.
  • Parade
  • GoodFellas
  • Long Day's Journey Into Night
  • The Irishman
  • The Young Girls of Rochefort
  • Trafic
  • Village of the Damned
  • They Live
  • Prince of Darkness
  • Hard Eight
  • Parasite
  • The Exorcist III
  • The Deadly Spawn
  • Spawn of the Slithis
  • The Boogens
  • Halloween: Resurrection
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Nightmare Before Christmas
  • Dark Waters
  • The Funhouse
  • Greener Grass
  • The Lair of the White Worm
  • Butcher, Baker, Nightmare Maker
  • Witchboard
  • PlayTime
  • Little Monsters
  • The Lighthouse
  • Black Christmas
  • StageFright: Aquarius
  • Intruder
  • Halloween
  • Superstition
  • Peeping Tom
  • Prison
  • Poltergeist III
  • Dolemite
  • Dolemite Is My Name
  • Deadly Friend
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Next of Kin
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Dead Ringers
  • Vampires
  • Alone in the Dark
  • Exorcist: The Beginning
  • Dominion: Prequel to the Exorcist
  • The Prowler
  • My Bloody Valentine
  • The House on Sorority Row
  • Yi Yi
  • Luz
  • Color Out of Space
  • Julien Donkey-Boy
  • Mister Lonely
  • Mulholland Drive
  • Ad Astra
  • Between Two Ferns: The Movie
  • The Lounge Bar
  • My Neighbor Totoro
  • Kiki's Delivery Service
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Magnolia
  • Couch
  • Punch-Drunk Love
  • High Life
  • Hot and Tasty
  • Strangers
  • Ghost Stories
  • Hollow Man
  • Premonitions Following an Evil Deed
  • The Amputee
  • The Grandmother
  • The Alphabet
  • Six Men Getting Sick
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Princess Mononoke
  • Train to Busan
  • Late Autumn
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • Ready or Not
  • Performance
  • Spirited Away
  • Kiki's Delivery Service
  • Ponyo
  • Pussy
  • An Autumn Afternoon
  • The Triplets of Belleville
  • Floating Weeds
  • Europa
  • The Villainess
  • The Beach Bum
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Beetlejuice
  • Heavenly Creatures
  • Snatch
  • Cruising
  • Invader ZIM: Enter the Florpus
  • The Sisters Brothers
  • Psycho Beach Party
  • Running Scared
  • Collateral
  • Moneyball
  • Cobra Verde
  • Charlie Wilson's War
  • Drop Dead Gorgeous
  • Aquaman
  • Rocko's Modern Life: Static Cling
  • My Best Fiend
  • Heart of Glass
  • The Master
  • Pepperoni Playboy
  • Islands
  • Valentine
  • Public Enemies
  • The Favourite
  • Bob & Carol & Ted & Alice
  • Ronin
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • From Russia with Love
  • The Aviator
  • Logan's Run
  • The Tomb of Ligeia
  • Critters Attack!
  • Luz
  • Luz
  • Elevator to the Gallows
  • The Thing from Another World
  • Apostle
  • Miami Vice
  • Shutter Island
  • Murder Mystery
  • Everybody Wants Some!!
  • Wicked, Wicked
  • Any Gun Can Play
  • Paranoid Park
  • Velvet Buzzsaw
  • Airplane!
  • Murder on the Orient Express
  • Clue
  • Midsommar
  • Blackhat
  • Sleepy Hollow
  • Heavyweights
  • Mars Attacks!
  • Frogs
  • The Keep
  • Anima
  • The Late Shift
  • Demon Wind
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Mausoleum

See all 363

World map

Highly rated films Michael is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal
  • 1917

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more