Highest rated films

  • The Shining

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★★

  • First Cow

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★★★

  • PlayTime

    ★★★★★

  • Satantango

    ★★★★★

  • Police Story

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 275 Films watched
  • 22.9 Average per month
  • 5.3 Average per week

Milestones

First Film

Transit

Jan 3

Most Watched

McCabe & Mrs. Miller

twice

Night Is Short, Walk on Girl

twice

Speed

twice

First Cow

twice

The Daytrippers

twice

Last Film

The Wizard of Oz

Dec 31

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
90 films
Comedy
86 films
Thriller
60 films
Horror
55 films
Fantasy
52 films
Animation
49 films
Crime
44 films
Adventure
44 films
Action
43 films
Family
39 films
USA
185 films
Japan
34 films
UK
29 films
France
25 films
Canada
16 films
Germany
10 films
Italy
6 films
South Korea
4 films
Australia
3 films
Belgium
3 films
English
224 films
Japanese
35 films
French
30 films
Spanish
13 films
German
13 films
Italian
9 films
Chinese
7 films
Korean
4 films
Cantonese
4 films
Hungarian
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 40 Added 181

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Michael’s most liked review

Police Story

★★★★★

*insert chef's kiss*

Come ON. What a movie. Spent the last 20 minutes uncontrollably fist pumping and muttering hell yes to myself. Such a satisfying ending. I LOVE YOU, POLICE STORY.

More reviews

Michael’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Deck the Halls
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Cribs Reading & Leeds Festival 2015

Films Michael watched in 2020

  • The Wizard of Oz
  • How the Grinch Stole Christmas!
  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart
  • Indiscreet
  • Bacurau
  • Putney Swope
  • It's a Wonderful Life
  • A Matter of Life and Death
  • The Nest
  • Mank
  • David Byrne's American Utopia
  • The Twentieth Century
  • Amsterdamned
  • Deck the Halls
  • Miracle on 34th Street
  • Dawn of the Dead
  • Wild Card
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Ratatouille
  • Blood Rage
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Paris Is Burning
  • Rad
  • Airplane!
  • Wonder Women
  • Tammy and the T-Rex
  • The Human Tornado
  • Skatetown, U.S.A.
  • Viola vs. The Vampire King
  • Night Moves
  • The French Connection
  • True Stories
  • The Godfather: Part III
  • La Notte
  • Possessor
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Widows
  • The Haunting
  • The Mummy
  • Game Over
  • Halloween
  • Child's Play 3
  • Child's Play 2
  • Child's Play
  • Gothika
  • The Haunting
  • Come to Daddy
  • Little Shop of Horrors
  • Over the Moon
  • Hubie Halloween
  • Sleepy Hollow
  • Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
  • Casper
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • The Car
  • Primal Rage
  • Iced
  • Sole Survivor
  • Popcorn
  • Let's Scare Jessica to Death
  • Pom Poko
  • Urban Legends: Final Cut
  • Urban Legend
  • Dead of Night
  • Death Becomes Her
  • Just Before Dawn
  • Spookies
  • Night Tide
  • Clue
  • April Fool's Day
  • A Nightmare on Elm Street
  • New Nightmare
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • My Octopus Teacher
  • The Royal Tenenbaums
  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • Ocean's Thirteen
  • Only Yesterday
  • The Cat Returns
  • The Fog
  • Barefoot in the Park
  • Children of the Sea
  • Whisper of the Heart
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Fantastic Mr. Fox
  • Speed
  • 42nd Street
  • Lenny Cooke
  • The Wind Rises
  • Ponyo
  • Howl's Moving Castle
  • Shoot the Piano Player
  • Spirited Away
  • Happy Machine
  • Kick-Heart
  • The Devil At Your Heels
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Darker Than Amber
  • Princess Mononoke
  • The Cribs Reading & Leeds Festival 2015
  • Porco Rosso
  • Girl Walk // All Day
  • The Christmas Log
  • The Color Wheel
  • She Dies Tomorrow
  • Ride Your Wave
  • Back to School
  • If you're Ready
  • WATERPARK
  • Los Angeles Plays Itself
  • Sun Don't Shine
  • Kiki's Delivery Service
  • They Came Together
  • Clifford
  • My Neighbor Totoro
  • Exporting Raymond
  • Castle in the Sky
  • Calgary ’88: 16 Days of Glory
  • A Town Called Panic
  • June 17th, 1994
  • Patty Hearst
  • Ninja III: The Domination
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Last Dance
  • Strasbourg 1518
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • Ghost in the Shell 2: Innocence
  • Good Morning
  • Ghost in the Shell
  • Killing Them Softly
  • Buffaloed
  • Scooby-Doo on Zombie Island
  • Lu Over the Wall
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Then a Year
  • Travis
  • Trigun: Badlands Rumble
  • Palm Springs
  • First Cow
  • G.I. Joe: Retaliation
  • G.I. Joe: The Rise of Cobra
  • Need for Speed
  • Rabbits
  • Shirley
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Old Man & the Gun
  • The Limey
  • Golden Exits
  • Digimon: The Movie
  • Hail, Caesar!
  • The Death of Stalin
  • Listen Up Philip
  • Midnight Run
  • Miami Vice
  • The Wild Boys
  • The Huntsman: Winter's War
  • Dunkirk
  • Jackie
  • Luz
  • The Boston Strangler
  • Wreck-It Ralph
  • Pretty Poison
  • Lilo & Stitch
  • The Cabin in the Woods
  • Doctor Sleep
  • The Shining
  • The Vast of Night
  • Twin Peaks
  • Hook
  • Kings of the Road
  • Fire (Pożar)
  • Sister Street Fighter: Fifth Level Fist
  • The Return of Sister Street Fighter
  • Sister Street Fighter: Hanging by a Thread
  • Hercules
  • Sister Street Fighter
  • Phase IV
  • Dangerous Men
  • Stoner
  • The Thing
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Goodbye, Dragon Inn
  • The Passenger
  • Jour de Fête
  • Satantango
  • The Comb
  • The Witches of Eastwick
  • Three Days of the Condor
  • Monsieur Hulot's Holiday
  • Roar
  • Cactus Flower
  • $
  • Shampoo
  • The Secret of NIMH
  • PlayTime
  • Kamikaze Girls
  • Eyes of Laura Mars

See all 275

World map

Highly rated films Michael is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more