Chad has logged 194 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Old School

Old School

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
WWE: Macho Man - The Randy Savage Story

WWE: Macho Man - The Randy Savage Story

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
Blank Check

Blank Check

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dutch

Dutch

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tammy

Tammy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Knockaround Guys

Knockaround Guys

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Andersonville

Andersonville

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Judge

The Judge

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Liberator

The Liberator

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
U.S. Marshals

U.S. Marshals

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★★
Read the review Edit this entry