Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
George & A.J.

George & A.J.

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
Dug's Special Mission

Dug's Special Mission

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Up

Up

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★½
Edit this entry  
24
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fanny

Fanny

1961
×
★★★
Edit this entry  
22
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
½
Edit this entry  
22
A Night in Casablanca

A Night in Casablanca

1946
×
★★★
Edit this entry  
21
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Hopscotch

Hopscotch

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Trip to Bountiful

The Trip to Bountiful

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Tin Toy

Tin Toy

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
BURN·E

BURN·E

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
★★½
Edit this entry  
16
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★½
Edit this entry  
15
Marine Life Interviews

Marine Life Interviews

2017
×
Edit this entry  
15
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lava

Lava

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★½
Edit this entry  
14
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★
Edit this entry  
10
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Lou

Lou

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Into the Unknown: Making Frozen II

Into the Unknown: Making Frozen II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★
Edit this entry