mrbalihai has logged 176 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Everything or Nothing

Everything or Nothing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An American Hippie in Israel

An American Hippie in Israel

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
26
This Filthy World

This Filthy World

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Thunderbirds are GO

Thunderbirds are GO

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fuzz: The Sound That Revolutionized the World

Fuzz: The Sound That Revolutionized the World

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Yardbirds

Yardbirds

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It's All Happening

It's All Happening

1963
×
Read the review Edit this entry  
15
Canadian Mounties vs. Atomic Invaders

Canadian Mounties vs. Atomic Invaders

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Operation Kid Brother

Operation Kid Brother

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Secret of the Incas

Secret of the Incas

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Flame

Flame

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Breaking Glass

Breaking Glass

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brian Eno 1971–1977: The Man Who Fell To Earth

Brian Eno 1971–1977: The Man Who Fell To Earth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Apple

The Apple

1980
×
Read the review Edit this entry  
27
Family Band: The Cowsills Story

Family Band: The Cowsills Story

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Supervan

Supervan

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Genesis: Sum of the Parts

Genesis: Sum of the Parts

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wonderwall

Wonderwall

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gog

Gog

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fanatic

Fanatic

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Strip

Sunset Strip

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry