bailey has logged 35 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
Edit this entry  
30
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★
Edit this entry  
29
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Glen or Glenda

Glen or Glenda

1953
×
Read the review Edit this entry  
22
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Priest

Priest

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Nemesis

Nemesis

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Droid Gunner

Droid Gunner

1995
×
★★½
Edit this entry  
12
By Hook or by Crook

By Hook or by Crook

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who Took the Bomp? Le Tigre on Tour

Who Took the Bomp? Le Tigre on Tour

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dead or Alive 2: Birds

Dead or Alive 2: Birds

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Underworld: Evolution

Underworld: Evolution

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Finding Christa

Finding Christa

1991
×
Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Looking for an Angel

Looking for an Angel

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Main Theme

Main Theme

1984
×
★★½
Edit this entry  
02
Family Business

Family Business

1984
×
Read the review Edit this entry  
02
Chronic

Chronic

1997
×
Edit this entry  
01
Slowdive: Souvlaki

Slowdive: Souvlaki

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Yakuza Demon

Yakuza Demon

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry