Ethan has logged 43 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lawless

Lawless

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Town

The Town

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
District 9

District 9

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry