MrFilmDude has logged 318 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Toradora!

Toradora!

2008
×
★★½
Edit this entry  
10
Attack on Titan: Chronicle

Attack on Titan: Chronicle

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
Horace and Pete

Horace and Pete

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★
Edit this entry  
23
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★½
Edit this entry  
02
Easy A

Easy A

2010
×
★★
Edit this entry  
01
Tamako Love Story

Tamako Love Story

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tramps

Tramps

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
25
Paranoia Agent

Paranoia Agent

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Read prior review Edit this entry  
11
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★½
Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★½
Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★½
Edit this entry