James has logged 77 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
Edit this entry  
21
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Salam

Salam

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Relic

Relic

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland

Zombieland

2009
×
Edit this entry  
17
Trench 11

Trench 11

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cosmos

Cosmos

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Felony

Felony

2013
×
Edit this entry  
03
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
Edit this entry  
21
The Silencing

The Silencing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shifter

Shifter

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
Edit this entry  
29
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
Edit this entry  
23
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Vigilante

A Vigilante

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
She Never Died

She Never Died

2019
×
Edit this entry  
15
He Never Died

He Never Died

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
War Dogs

War Dogs

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
Read the review Edit this entry  
25
Kill Chain: The Cyber War on America's Elections

Kill Chain: The Cyber War on America's Elections

2020
×
Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Edit this entry  
18
Destroyer

Destroyer

2018
×
Edit this entry  
18
The Day the Earth Caught Fire

The Day the Earth Caught Fire

1961
×
Edit this entry  
18
Arkansas

Arkansas

2020
×
Edit this entry  
12
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil and Miss Jones

The Devil and Miss Jones

1941
×
Edit this entry  
27
8:46

8:46

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
Edit this entry  
22
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
Edit this entry  
21
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
Edit this entry  
13
Tabook

Tabook

2016
×
Edit this entry  
13
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Lime

Lime

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
Edit this entry  
07
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
Edit this entry  
07
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Edit this entry  
03
Patent Nr. 314805

Patent Nr. 314805

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

1969
×
Edit this entry