• MLK/FBI

    MLK/FBI

    More than I expected. Less than I wanted.

    I was the weirdo that had a well worn copy of the House COINTELPRO report in high school so those parts weren’t as interesting but the meta discussion of historians grappling with how to deal with this kind of material and the way the film does was.

    Still waiting for someone to stitch this, Who Killed Malcolm X?. Da 5 Bloods, the history of dancehall & The Last Poets & Fela Kuti with The MOVE Bombing into a sweeping mosaic of why the old guy at the bus stop is giving you the stink eye.

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★

    I think watching them together was the way to go. I enjoyed the second chapter much more than I would have if I waited to finish the story.

  • Deep Cover

    Deep Cover

    ★★★★½

    Average movie, but the credits changed my life.

  • Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records

    Industrial Accident: The Story of Wax Trax! Records

    ★★★★★

    The story of two unapologetic gay men from rural small towns who loved music and musicians so much they changed the world (and my life) only to lose it all to Trent Reznor’s success, business practices that make Factory Records look professional, and AIDS.

    Julie Nash made a wonderful tribute to her father & step-dad’s legacy that for weirdos of a certain age was the soundtrack to our extended adolescences (which for some of us is still going strong 30+ years later thanks largely to Wax Trax! Records).

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★

    2020 has been full of disappointments and this was another. Not good enough to enjoy, not bad enough to laugh at.

  • Möbius

    Möbius

    ★★★★

    This is the kind of thing I’d geek out on in high school. I don’t hate it now either. I needed something moody, gorgeous and original to change my mood, this was that and then some. It’s pretty, it’s precious, and it’s definitely pretentious all the way through the credits. Thankfully they pulled it off so I don’t care.

  • Heaven Knows What

    Heaven Knows What

    ★★★★½

    If it’s from Bayonne leave it alone.

  • RoboCop

    RoboCop

    ★★★★½

    Unrated Director’s Cut Blu-Ray

  • Pride

    Pride

    ★★★★

    Gay Liberation Now, Solidarity Forever.

  • The People Under the Stairs

    The People Under the Stairs

    ★★★★

    Not sure how I managed to miss this for almost 30 years. Also not sure how we didn’t get a prequel. I am sure these are some amazing performances and Tarantino got the idea of Ving Rhames chased around by a psychotic man in a full leather S&M “gimp” outfit trying to kill him three years later totally on his own, because the guy would never just lift whole chunks of other people’s movies, especially with the same actors. That would be hackneyed.

  • Vampires vs. the Bronx

    Vampires vs. the Bronx

    ★★★½

    Gentrification sucks the life blood out of a community. And chopped cheese don’t go on no croissant.

  • The Witch

    The Witch

    My two key takeaways: 

    1. This country was settled by actual lunatics and that explains a lot.

    2. It’s fun to do bad things.