Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • Girl with Hyacinths

  Girl with Hyacinths

  Bir kadının intiharının izini Noir diliyle süren film, Avrupa'ya bir karabasan gibi çökmüş II. Dünya Savaşı'nın buhranlı gölgesinde, yalnızlık ve anlaşılamamak yüzünden neredeyse "görünmez" olmuş kadın karakterinin akibetini sabırla ve adım adım sorguluyor. Karakterlerin diyalogları ve özellikle kamera hareketleriyle seyircisini adeta tanık olarak içine alıp finali ile bambaşka bir boyuta ulaşıyor.

 • Orders

  Orders

  1970 Quebec Krizi'nde bir grup insanın haklarında suç isnat edilmeden haftalarca hapishanede kalması, belgesel diliyle aktarılıyor. Özellikle doğal ve gerçekçi atmosferiyle seyirciyi diken üzerinde hissettirecek bir film.

Popular reviews

More
 • Love at Sea

  Love at Sea

  60'lı yılların her anlamda esintisini Fransa sokakları vasıtasıyla hissettiğimiz bu film; Paris, Brest, gençlik, aşk ve yalnızlık üzerine görüntüleriyle, diliyle, müzikleriyle ve sekanslarıyla büyüleyen bir melankoli. Özellikle karakterlerin duygu karmaşasını hissettirmek için tercih edilen renk değişimleri, filmin dokusuna mükemmel uymuş.
  Her anı mükemmel görüntülerle dolu bu filmin restore edildiğinde bir hazine gibi değer kazanacağını düşünüyorum.

 • That Day, on the Beach

  That Day, on the Beach

  ★★★★½

  Tayvan Sineması'nın önde gelen yönetmenlerinden Edward Yang, ilmek ilmek ördüğü hikayesinde hayatın tam ortasına iki arkadaşın 13 yıl sonra buluşması vasıtasıyla dalıyor. Her ne kadar filminin başkarakterinin hayat akışına ağırlık verse de filmin yan karakterlerinin psikolojisinde dahi hayatın anlamını ve/veya amacını satır aralarında sabır ve metanetle arayıp günümüz insanının kaçındığı(?) varoluş soru(n)ları üzerinde geziniyor.
  Hikayesini zamana ustaca yayıp bu hikayeyi başarılı sahne geçişleri, kameranın ve sesin etkin kullanımı ile birleştiren Yang, daha ilk uzun metrajında auteur damarını hissettiriyor.