Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Thousand Acres

A Thousand Acres

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
22
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Another Hayride

Another Hayride

2021
×
Edit this entry  
16
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★
Edit this entry  
05
Wasp Network

Wasp Network

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Listen

Listen

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wild Oats

Wild Oats

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
Madame Sousatzka

Madame Sousatzka

1988
×
★★★
Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
FTA

FTA

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dark Places

Dark Places

2015
×
★½
Edit this entry  
20
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
Subway

Subway

1985
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Evening

Evening

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Patrick

Patrick

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Huntsville Station

Huntsville Station

2020
×
Edit this entry  
15
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Veneno

Veneno

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
Edit this entry  
07
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Edit this entry  
02
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
Edit this entry  
01
Enemy

Enemy

2013
×
Edit this entry  
31
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
31
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Starr Sisters

The Starr Sisters

2019
×
Edit this entry