Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I Am a Hero

I Am a Hero

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
World War Z

World War Z

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Twelve Tasks of Asterix

The Twelve Tasks of Asterix

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die drei ??? LIVE - und der Super-Papagei

Die drei ??? LIVE - und der Super-Papagei

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Manitou's Shoe

Manitou's Shoe

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sinbad and the Eye of the Tiger

Sinbad and the Eye of the Tiger

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

Scooby-Doo! and the Witch's Ghost

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Death Parade

Death Parade

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Yuki's Sun

Yuki's Sun

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry