MrSvipi has logged 31 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shoot the Living and Pray for the Dead

Shoot the Living and Pray for the Dead

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The People That Time Forgot

The People That Time Forgot

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Golden Voyage of Sinbad

The Golden Voyage of Sinbad

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostland

Ghostland

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The List of Adrian Messenger

The List of Adrian Messenger

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry