mrza has logged 62 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Boomerang

Boomerang

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twister

Twister

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Topper

Topper

1937
×
Read the review Edit this entry  
23
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Speed

Speed

1994
×
Read the review Edit this entry  
04
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
Read the review Edit this entry  
03
Hitch

Hitch

2005
×
Read the review Edit this entry  
02
Goin' South

Goin' South

1978
×
Read the review Edit this entry  
31
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
Read the review Edit this entry  
29
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
Read the review Edit this entry  
24
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
Read the review Edit this entry  
24
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
Edit this entry  
20
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shirley

Shirley

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
Read the review Edit this entry  
11
Young Guns

Young Guns

1988
×
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Point Break

Point Break

1991
×
Read the review Edit this entry  
09
Lady Sings the Blues

Lady Sings the Blues

1972
×
Read the review Edit this entry  
09
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Company

Company

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harvey

Harvey

1950
×
Read the review Edit this entry  
08
The Trouble with Girls

The Trouble with Girls

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gaslight

Gaslight

1944
×
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
A Special Day

A Special Day

1977
×
Read the review Edit this entry  
01
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
The Choice

The Choice

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Piano

The Piano

1993
×
Edit this entry  
01
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Edit this entry  
23
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
Read the review Edit this entry  
22
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
Read the review Edit this entry  
22
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
Edit this entry  
21
Maleficent

Maleficent

2014
×
Edit this entry  
20
The Haunting

The Haunting

1999
×
Edit this entry  
20
Twister

Twister

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Get Out

Get Out

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Tammy

Tammy

2014
×
Read the review Edit this entry