Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Edit this entry  
17
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Edit this entry  
10
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
06
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry