• The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★½

    Can you imagine some stupid fucks tried to end James Gunn's carrier, and we got this close to never getting the "Guardians Vol. 3" we want so much, just so he would end up making this film AND Vol. 3? Oh boy, thank god all that happened, we won big time!

    This was easily one of the funniest, wildest and greatest times I've ever had watching a movie. James succeeds in crafting a ridiculously fun adventure that is unpretentious and…

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    God, I'm so glad "Deadpool" opened way for more "silly" comic book movies like this. I had a lot of fun watching "Birds of Prey", more than I was expecting, and I honestly don't know what took me so long to watch it.

    It blew me away how stylish and unique this movie looks, thanks to the way it's shot, its beautiful use of colors and scenario, and the way it's edited. A lot of what "Suicide Squad" tries to…

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★★

    "I'm sorry. Did I step on your moment?

    (I know it's technically not a quote from this film but it works and it's too damn good).

    Maybe it's the fact that it's been two years since the last Marvel Studios movie and I've missed them a lot, but let me tell you: "Black Widow" was really cool. The first and second acts of the movie are top tier MCU, honestly. Beautifully shot, great acting from every main cast member, decent…

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★

    "We be the bitches of the badlands"

    I said this before when I reviewed "Gone Girl" and I'll say it again for this film: it reminds me a lot of how I feel about the Joker movie, from 2019. Whenever I think about it, it's never about how good it is, but about how it impacted me that one time I watched it at the theaters. How I felt both during and after the film, and how I kept thinking…

  • Friends: The Reunion

    Friends: The Reunion

    ★★½

    What made the show so special to me - and to many others, I'm sure - was how natural it felt approaching the friendship of those six lovely characters. Pretty much nothing feels natural in this thing, though. And whenever it does, they'll just cut to some cringe fashion show with Justin Bieber dressed as an armadillo. Or to BTS saying they like the show. Or to Lady Gaga performing "Smelly Cat" like it's freaking "Shallow". Like, why?? Let me…

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★★

    I could spend the rest of my life watching Thor's arrival in Wakanda in repeat and I would die happy. This movie is a fucking masterpiece.

    Also, watching this movie after having watched Wandavision hits you different, man. Wanda and Vision become one of the plot points you're the most emotionally invested in.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★

    Godzila: Save... Martha. SAVE MARTHA
    Kong: WHY DID YOU SAY THAT NAME
    Little girl in sign language: It's his mother's name!

    I get that they think that we're only watching this movie for some dope monster-fighting and visually incredible shots, and they handled that part perfectly, but that doesn't mean we're dumb enough to accept a script this bad.

    So many things happen just beacuse they have to, just to drag you to the next fight scene. The movie ends…

  • Kong: Skull Island

    Kong: Skull Island

    A surprisingly emotionless story with some great actors playing a bunch of poorly developed characters in an island with both stunning and repetitive visuals, catchy pop songs that don't fit into any context, and two or three actually cool CGI monster fights that I could have watched on YouTube? Sounds fun! Right? Well, not really.

    I thought it would be good to watch this before Godzilla vs Kong, but it bored me almost as much as Godzilla II did back in 2019, so I hope this last one is worth it. Wait, it is the last one, right? Are they making more of these?

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

    "I'm not broken. And I'm not alone."

    I feel like people can either love or hate this movie, it's hard to imagine a in-between. And if you didn't like his other movies so much like I didn't (personally, Man of Steel is cool until the third act, but BvS is just terrible), you got to be prepared, because this movie is Zack Snyder at full power. Cool soundtrack, exaggerated soundtrack. Cool visuals, exaggerated visuals. Cool slow motion, exaggerated slow motion.…

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    "I will not say 'do not weep', for not all tears are an evil"

    It was like Gandalf was talking to me with that line, honestly, given how much I was crying at the ending of this film. This was a perfect conclusion to the story and all the character arcs, a true and beautiful epic of cinema history. No wonder it won 11 freaking Oscars back in 2003, including best picture! So well deserved. And, by the way, 2003?…

  • WALL·E

    WALL·E

    ★★★★★

    "Up" may be a personal favorite of mine, but this is undeniably Pixar at their best. What a beautiful, flawless masterpiece. I'm out of words to describe how good this film is, truly.

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★

    After falling in love with the first movie and creating such an expectation to the sequels, it's funny to realize how, after watching The Two Towers, the franchise already gives me a lot of Harry Potter vibes. Not exactly because of the similarities between both worlds, but for what I feel watching one of those movies. Like in Harry Potter, the main plot can easily be put aside so you can focus on the characters and world building, and the…