Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Breaking News

Breaking News

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fundamentally Happy

Fundamentally Happy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dennis the Menace

Dennis the Menace

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Explorers

Explorers

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Casper

Casper

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry