muriel has logged 48 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Underwater

Underwater

2020
×
Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Edit this entry  
22
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Antichrist

Antichrist

2009
×
Read the review Edit this entry  
22
Monster

Monster

2003
×
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
Edit this entry  
16
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
Edit this entry  
16
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
After the Wedding

After the Wedding

2019
×
Edit this entry  
14
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
1917

1917

2019
×
Read prior review Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Missing Link

Missing Link

2019
×
Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry