Murilo Brum has logged 34 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Togo

Togo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Senna

Senna

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry