Murilo Brum has logged 38 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Togo

Togo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

Oprah with Meghan and Harry: A CBS Primetime Special

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry