Milo has logged 486 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bound

Bound

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Life as a House

Life as a House

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bilby

Bilby

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Out Yonder Teeth

Out Yonder Teeth

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Early Experiments

Early Experiments

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Out Yonder Chicken

Out Yonder Chicken

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Steps

Steps

2007
×
★½
Edit this entry  
19
The Pig Walks

The Pig Walks

2002
×
Edit this entry  
19
Head with Hammer

Head with Hammer

2001
×
★½
Edit this entry  
19
The Disc of Sorrow Is Installed

The Disc of Sorrow Is Installed

2002
×
★★½
Edit this entry  
19
Dead Mouse with Ants

Dead Mouse with Ants

2002
×
Edit this entry  
19
Sunset

Sunset

1998
×
★½
Edit this entry  
19
Hollyshorts Greeting

Hollyshorts Greeting

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
Twin Peaks Festival Greeting 2008

Twin Peaks Festival Greeting 2008

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Memory Film

Memory Film

2012
×
★½
Edit this entry  
19
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crow: The Legend

Crow: The Legend

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Age of Sail

Age of Sail

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Ant Head

Ant Head

2018
×
★½
Edit this entry  
18
Re-Gifted

Re-Gifted

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Long Way Back Home

Long Way Back Home

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Rizzle

The Rizzle

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
A Joy Story: Joy and Heron

A Joy Story: Joy and Heron

2018
×
★★★
Edit this entry