• Chimes at Midnight

    Chimes at Midnight

    ★★★½

    Beautiful film. Sad to see Welles at this stage of his acting career. Little difficult to follow the Shakespearean dialogue, but worth the watch for the visual experience.

  • The Father

    The Father

    ★★★

    Great acting performances from Hopkins and Coleman. Movie never really grabbed me. Not bad or anything, but I just never got on board.

  • The Last Blockbuster

    The Last Blockbuster

    A nice nostalgia trip, but ultimately fails to adequately tell the stories of the video rental industry, Blockbuster Video, or the last Blockbuster.

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★½

    Strong start, but fades quickly. There’s a really funny middle aged Florida-obsessed Midwesterners comedy that gets smothered by a very unnecessary subplot and unneeded characters lost in this mess.

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★½

    Rewatching a few Wong Kar Wai’s films after listening to the latest Big Picture podcast. Started here because I recall enjoying it the most (and its on HBO Max). Enjoyed the rewatch. Looks impeccable. Very sincere period detail - could be released now as is and it wouldn’t seem early-2000s at all. Strong start, but the film started to lose me a little near the middle when it gets really moody and contemplative. 10/10 on the impeccable different/same dress scale.

  • Nobody

    Nobody

    ★½

    A lot of fun elements here, which makes this misfire a real shame. Amazingly enough, Bob Odenkirk really sold me as a menacing action star even before his character went that direction. Unfortunately, this is a misuse of his incredible range. The action guy lines are there, but the script doesn’t take advantage of Odenkirk’s comedic gifts at all. The John Wick influence from the film’s shared screenwriter is obvious - guy with a dark, mysterious past trying to go…

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

    A solid hang. Great showcase for Pitt and DiCaprio as co-leads. Wish the movie had purely focused on their relationship and changing Hollywood in the late 60s. The Manson Family stuff at the end felt very wedged in and unnecessary.

  • Minari

    Minari

    ★★★★

    Not quite what I was expecting, but still really satisfying. Great subtle growing up in America moments. Could have been one of those poignant shot movies, but loved  how comfortable it was with being and looking very regular.

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    Couple of good scenes, but largely too flashy for my taste. Probably would have enjoyed it more in my 20s. Love that it came out at Christmas.

  • Hercules

    Hercules

    ★★★

    Some fun parts, but not the Disney I was looking for. I’m glad they let DeVito play a lusty satyr.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★

    Really good. Not entirely certain what my takeaway is supposed to be, but I look forward to thinking it over. Really strong start - good parts in the middle, but drags a little - great finish.

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★½

    Really great and emotionally affecting in varied ways. McDormand’s quiet performance is really something. Somehow everything from mountain ranges to Amazon warehouses is beautifully shot. Chloé Zhao is an incredible talent.