MylesK has logged 265 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jasper Mall

Jasper Mall

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shadow of the Thin Man

Shadow of the Thin Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Tell-Tale Heart

The Tell-Tale Heart

1941
×
Read the review Edit this entry  
15
The Goose Goes South

The Goose Goes South

1941
×
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Soleil Ô

Soleil Ô

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nimic

Nimic

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Union Depot

Union Depot

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Easy A

Easy A

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Television Delivers People

Television Delivers People

1973
×
Read the review Edit this entry  
16
My Bodies

My Bodies

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
CNN Concatenated

CNN Concatenated

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
How Not to Be Seen: A Fucking Didactic Educational .MOV File

How Not to Be Seen: A Fucking Didactic Educational .MOV File

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
The Open House

The Open House

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kinetta

Kinetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eyewitness

Eyewitness

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Our Modern Maidens

Our Modern Maidens

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blob

The Blob

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Cut Piece

Cut Piece

1965
×
Read the review Edit this entry  
24
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ulysse

Ulysse

1982
×
Read the review Edit this entry  
17
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry